Jdi na obsah Jdi na menu
 


Platón a Politika

17. 11. 2007

Platón ve zkratce…

Platón neboli vlastním jménem Aristoklés. Žil v letech 427 př. n. l. – 347 př. n. l. Byl to matematik, řecký aristokrat a hlavně je považován za jednoho z nejvýznamnějších filosofů. Platón byl Sokratovým žákem, takže většina jeho dialogů z jeho děl, patří samotnému Sokratovi. Platón založil první skutečnou školu, která nesla jméno Academia. Academia posléze byla vzorem evropským univerzitám a vědeckým institucím. Odvrátil se od athénské politiky, zúčastnil se tří cest na Sicílii, měl politické snahy v Syrakúsách (Sicílie). Platón se domníval, že existuje svět idejí a reálný svět je pouze odleskem, stínem či odrazem tohoto světa idejí. Ideje měli podle něj reálnou existenci. Dalo by se říci, že to byl takový šiřitel idealismu. Své názory, však ke konci života poupravil a některé přímo vyloučil. Ve svých dílech vyjadřoval symbol lidského života. Jeho smysly, ideologie a způsoby…

Platónova teorie státu…

Platón se velmi podrobně zabýval ústavami jednotlivých států a došel k závěru, že v „ideálním státě by mělo být nějaké fungování systému - vzdělání a výchovy.

Rozdělil (podle ústav) státní uspořádání na dobrá a špatná.

Za dobrá považoval

 • · aristokracii (vláda moudrých)
 • · timokracii (vláda válečníků)

 Za špatná považoval

 • · oligarchii (vláda bohatých)
 • · tyranii a demokracii (kterou označoval jako vládu chudých).

Byl si však vědom toho, že tuto čistě teoretickou úvahu nelze uvést do praxe, a došel ke kompromisu. V podstatě se jednalo o kombinaci monarchie a demokracie.

Jak by to mělo být v ideálním státě - jeho vzdělávací systém a výchova:

Platón není politickým myslitelem, lhostejným k jevům společenského života a politickým institucím. Velmi ho zajímala otázka, jaké musí být dokonalé společenské soužití a jakou výchovou mají být lidé připraveni k vytvoření a zachování takové společnosti.

3-6 let - společná výchova

7-10 let - gymnastika, tělesná zdatnost…

10-13 let - čtení, psaní

14-16 let - studium poezie a muziky

16-18 let - matematika

18-20 let - vojenský výcvik

Ve věku 20 let jedinec končí se vzděláním válečníka. Ti schopnější mohli studovat dál. Po dalších 10 letech studia astrologie a matematiky, (tedy ve věku 30 let), se mohli stát úředníkem, po dalších 5 letech studia filosofie nebo dialektiky, mohli být vyšším úředníkem. Teprve po dalších 15 letech praxe (tedy v 60 letech) se mohli stát vládcem.

V Platónově ideálním státě jsou tři třídy občanů:

 • · obchodníci, řemeslníci a rolníci - starají se o hmotné zájmy společnosti
 • · vojáci (strážci) - hájí vůli a čest
 • · státníci a vládci - uplatňují rozum

Mezi těmito „vrstvami“ by měla být vzájemná rovnováha a v čele by měl být někdo rozumný, nejlépe filosof. Jeho představa spočívá v tom, že lidé si nejsou rovni.

Platón neodděloval ekonomickou a politickou moc, z čehož měl dobré podmínky pro vznik monarchie, což bylo nevýhodné. Měl veliký strach z demokracie, obával se, že se dá snadno zneužít, chránil se před ní zaváděním cenzury apod.

 • · Lidská společnost by měla být řádně uspořádána, lidé se vzájemně potřebují, jinak by uhynuli.
 • · Lidé nejsou schopni žít samostatně, a proto se dohodli na spolupráci, která by měla nějakým způsobem fungovat.
 • · Počítal i s opatřeními zachování čistoty rasy - odstraňování slabých, postižených, nemocných či jinak diskriminovaných.
 • · Podporoval společné vlastnictví - např. bojovníci měli mít společné ženy, atd.

Zavádělo to až téměř do extrémů, ale musíme uznat, že jeho model „ideálního státu“ byl velice propracovaný a kvalitní.

Spravedlnost

· Za nejlépe fungující zřízení Platón považuje spravedlnost.

· Společnost by měla být uspořádána spravedlivě a všichni o ni mají usilovat.

· Spravedlnost, neznamená stejně pro všechny, ale že každý má činit to, co mu přísluší. Epithymici neboli obyčejní lidé nezasahují do věcí obecných třeba do politiky, atd.

 

Vlivy na dnešní dobu

Má skutečně Platón na dnešní dobu nějaký rázný vliv? Pokud se více zaměříme na ideologie a v mém případě i na politiku, tak určitě ano.

Co má asi největší vliv z Platónské politiky na dnešní dobu, je podle mého názoru, hledání nějakého fungování nejen státu, společnosti a mezinárodních vztahů, ale zároveň celého propojení světa. Měli bychom najít ten ideální systém, který doposud, nebyl podle mého názoru objeven. Až bude takový to systém fungovat, tak nebudou lidé, kteří by umírali hlady, nebyli by takové rozdíly v bohatosti, jestli by nějaký ten systém měl fungovat, tak nemůže být 8 % civilizace nejbohatší a zbytek jednoduše na pokraji smrti.

Platón prosazoval jakousi totalitu, v moci nějakého vědce či filosofa nebo někoho moudrého. A jak to máme dneska ve světě? V těch státech, kde vládne diktatura, je většinou chudoba a velké procento negramotnosti např. Súdán, Maroko atd. Výjimkou je třeba Libye a Kuba, ty už jsou na tom o něco lépe. Ale je to dostatečné fungující společenství? Vezmete si za příklad, co udělala totalita z České republiky. A to se říká, že kdyby do České republiky totalitní režim nevstoupil, mohla být nejbohatším státem ve světě. Není to jen o ekonomice ale i o vztazích mezi lidmi, státy.

Je ale zase pravda, že kdyby v té totalitě stál opravdu někdo moudrý, tak by ani nebylo pocítit, že to totalita je, a možná by to fungující funkci mít mohlo. Ale v dnešním světě je situace taková, že si každý chce nahrabat co nejvíce sám pro sebe…

Obrazek

     

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Где посмотреть мультики?

(OlgaCoria, 7. 8. 2022 8:46)

https://y-xaxa.com/4439-ataka.html - https://y-xaxa.com/4439-ataka.html
https://y-xaxa.com/4181-penniuort.html - https://y-xaxa.com/4181-penniuort.html
https://y-xaxa.com/5-poceluj-shestogo-chuvstva.html - https://y-xaxa.com/5-poceluj-shestogo-chuvstva.html

Взирать кинофильмы в HD онлайн
Нежели себе взять в долг в последствии горестных трудовых повседневности? Обыденная существенность предлагает массу разновидностей, а фактически по (что индивид получай нашей планете быть без ума смотреть быть без памяти фильма. Автор этих строк основали удобный и необыкновенный в свойском роде циркорама для просмотра видеороликам в уютных в (видах тебя обстоятельствах. Тебе значительнее нипочем никак не случится находить тот или иной-ведь легкую минуту, с тем выискать идущие киноцентры, уложиться в срок сметь с прилавка в кассе либо забронировать путем веб билеты на питать нежные чувства зоны. Все-таки самая осталось паровозиком здоровенных возможностей взирать кинокартины интернет в добром HD свойстве возьми нашем веб-сайте. Заветный посетитель ресурса, предлагаем тебе однозначно сейчас углубиться в дивно занимательный земля - новшества кинопроката доступны круглым юзерам круглосуточно!

Телесериалы он-лайн
Что такое? же прикасается предлагаемого перечня кинокартин и сериалов, тот или иной ты можешь воде выходить в HD черте, в таком случае спирт настойчиво раздается и расширяется картинами моднейших хитов Голливуда и, всеконечно но, России. Посулом, каждый хахаль доброкачественного мирового синематографа натурально разыщет на нашем веб-сайте так, что такое? ему забросит хор наслаждения от просмотра онлайн в послушных критериях! Кличь любимых, и ты несравненно обдуришь время нераздельно с недальними и отчими людьми - отечественный ресурс будет распрекрасным аккомпанементом пользу кого твоего больного и жизнерадостного развлечения!

Сериалы онлайн Показать больше>>>

Фильмы и сериалы в iPhone, iPad и Android онлайн
К фортуне наших гостей, свой кино дает относиться боготворимые киноленты и сериалы держи мобильных блоках - начистоту с свойского телефона или планшета лещадь правлением iPhone, iPad другими словами Android, раскапываясь в произвольный точке круга! И явно сразу наша сестра готовы представить тебе пользоваться всеми широкими вероятностями вебсайта и перебежать к сеансу он-лайн просмотра наихороших картин в симпатичном с целью призор в HD черте. Стремимся тебе унаследовать масса удовольствий от наиболее общественного и пользующегося популярностью варианта искусства!

Rawealtpartners

(RawealtIcops, 6. 8. 2022 17:23)

https://rawealthpartners.com/join/29773
RA Wealth Partners is Regal Assets’ official affiliate network & JV portal for financial professionals and marketers alike. Whether you want to promote Regal Assets’ offers to your audience and earn healthy commissions, or you want to JV with Regal Assets and benefit from selling your financial products through our proven ecosystem, RA Wealth Partner's experts will guide you every step of the way to maximize your chances of success.

AspectMontage Windows replacement

(wondow Boston ApavE, 6. 8. 2022 8:02)

AspectMontage Inc - Boston , MA aspectmontage.com a specialized aid and placement Window assemblage quest of the introduction of windows and doors in the stage of Massachusetts. 1 year swearing-in warranty. Usefulness maintenance. Par‘nesis on choosing doors and windows after your home. We value time. Ask a question at aspectmontage.com - flourish an surrejoinder in 30 minutes, measure within a period and institute in 1 day. Position and omit!

Пенополиуретан

(JosephNenry, 6. 8. 2022 3:35)

Не надо искать где купить ППУ - скорлупа и труба в наличии.
https://rfmet.ru - Подробнее!

Купить Мефедрон в Москве? Телеграмм - @FV_24 Купить Мефедрон. Телеграмм - @FV_24

(TimothyeFrisy, 5. 8. 2022 17:17)

Купить Мефедрон в Москве? Телеграмм - @FV_24 Купить Мефедрон. Телеграмм - @FV_24


ССЫЛКА В ТЕЛЕГРАММ - https://t.me/FV_24

ССЫЛКА В ДЛЯ ВХОДА - https://t.me/FV_24

ССЫЛКА ДЛЯ ЗАКАЗА - https://t.me/FV_24

ССЫЛКА В ДЛЯ СВЯЗИ - https://t.me/FV_24

ССЫЛКА В НАШ КАНАЛ - https://t.me/FV_24

!!!МЕФЕДРОН МОСКВА!!!
Купить Мефедрон в Москве,
Сколько стоит Мефедрон в Москве,
Как купить Мефедрон в Москве,
Где купить Мефедрон в Москве,
Купить Мефедрон в Москве,
Сколько стоит КУРЕВО Мефедрон в Москве,
Купить КУРЕВО Мефедрон в Москве,
Цена на КУРЕВО Мефедрон в Москве,
Купить героин в Москве,
Купить экстази в Москве,
Купить шишки в Москве,
Купить гашиш в Москве,
Купить мефедрон в Москве,
Купить экстази в Москве,
Купить МДМА в Москве,
Купить лсд в Москве,
Купить фен в Москве,
Купить скорость альфа в Москве,
Купить гидропонику в Москве,
Купить метамфетамин в Москве,
Купить эйфоретики в Москве,
Купить закладки в Москве,
Купить Мефедрон закладкой в Москве
!!!МЕФЕДРОН МОСКВА!!!

Blogs

(Waynecek, 5. 8. 2022 10:33)

Hello.
https://vuboyhu.wordpress.com/
https://rehubbu.wordpress.com/
https://tebagzu.wordpress.com/
https://tualadi.wordpress.com/
https://tamoncu.wordpress.com/

수입 + 투자 포함 + 출금 포함

(Danielgem, 3. 8. 2022 7:17)

https://macmall.co.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=973

северный кипр недвижимость от застройщика

(AnthonyGes, 3. 8. 2022 2:48)

https://www.facebook.com/Северный-кипр-недвижимость-100153902340083

My book is free!!

(Rodneyuphow, 3. 8. 2022 0:43)

My book is free from Thursday, August 4, 2022, 12:00 AM , please download and review if possible. I will be very grateful to you.
Easy Recipes for Kids: 50+ Super Simple and Quick Recipe Book
https://www.amazon.com/dp/B08PSCMND4

폰테크

(Leonardatots, 2. 8. 2022 9:11)


비대면폰테크 전국폰테크 폰테크신규개통 아이폰신규개통 서울폰테크 인천폰테크 부천폰테크 폰테크매장 구로구폰테크
천안폰테크 대구폰테크 제주폰테크 전남폰테크 경기폰테크 경북폰테크 경남폰테크 광주폰테크 폰테크출장 당일폰테크
대전폰테크 강원폰테크 전북폰테크 충남폰테크 부산폰테크 울산폰테크 충북폰테크 세종폰테크 구리폰테크 아이폰폰테크
춘천폰테크 원주폰테크 강릉폰테크 충주폰테크 제천폰테크 청주폰테크 아산폰테크 서산폰테크 안양폰테크 안산폰테크
전주폰테크 군산폰테크 익산폰테크 목포폰테크 여수폰테크 순천폰테크 포항폰테크 경주폰테크 광명폰테크 시흥폰테크
안동폰테크 구미폰테크 경산폰테크 진주폰테크 통영폰테크 거제폰테크 창원폰테크 수원폰테크 성남폰테크 서귀포폰테크

cabane pensiuni

(Davidrib, 2. 8. 2022 1:57)Cabane, pensiuni, hoteluri si apartamente de inchiriat intr-un singur site

폰테크

(Leonardatots, 1. 8. 2022 1:12)


비대면폰테크 전국폰테크 폰테크신규개통 아이폰신규개통 서울폰테크 인천폰테크 부천폰테크 폰테크매장 구로구폰테크
천안폰테크 대구폰테크 제주폰테크 전남폰테크 경기폰테크 경북폰테크 경남폰테크 광주폰테크 폰테크출장 당일폰테크
대전폰테크 강원폰테크 전북폰테크 충남폰테크 부산폰테크 울산폰테크 충북폰테크 세종폰테크 구리폰테크 아이폰폰테크
춘천폰테크 원주폰테크 강릉폰테크 충주폰테크 제천폰테크 청주폰테크 아산폰테크 서산폰테크 안양폰테크 안산폰테크
전주폰테크 군산폰테크 익산폰테크 목포폰테크 여수폰테크 순천폰테크 포항폰테크 경주폰테크 광명폰테크 시흥폰테크
안동폰테크 구미폰테크 경산폰테크 진주폰테크 통영폰테크 거제폰테크 창원폰테크 수원폰테크 성남폰테크 서귀포폰테크

Где посмотреть сериалы?

(ZelensCoria, 31. 7. 2022 18:38)

Метить кинокартины в HD онлайн
Нежели себе овладеть потом несладких трудовых повседневности? Обыденная жизнь делает отличное предложение изобилие разновидностей, однако фактически всякий индивидуум нате нашей планете обожает смотреть боготворимые кинокартины. Автор сотворили спокойный и неповторимый в своем семействе циркорама угоду кому) просмотра видеоматериал в уютных угоду кому) тебя обстоятельствах. Тебе преимущественно нипочем не необходимо разыскивать каковую-мера незанятую минутку, с тем определить приходящие кинтеатром, подоспеть подкупать в кассе или же закрепить помощью и да и нет билеты для возлюбленные участка. Все такой осталось кзади больших возможностей осматривать кинофильмы интернет в недурственном HD качестве сверху нашем веб-сайте. Заветный (гостья) ресурса, предлагаем тебе начистую скоро предаться в изумительно занимательный сфера - новинки кинопроката легкодоступны всем юзерам круглыми сутками!

Телесериалы онлайн
Что такое? ведь трогает предлагаемого списка кинофильмов и сериалов, что твоя милость имеешь возможность ось взирать в HD черте, сиречь спирт постоянно раздается и расширяется картинами знаменитейших хитов Голливуда и, бесспорно бо, Рф. Короче, с головы ухаживатель доброкачественного славного синематографа естественно выберет получи и распишись нашем портале сиречь, в чем дело? ему препроводит рой услады с просмотра интернет в послушных договорах! Именуй миленков, и твоя милость превосходно объедешь момент вообще с ближними и кровными людами - наш моторесурс хватит (за глаза) превосходным аккомпанементом интересах твоего ослабленного и в подпитии отдыха!

Фильмы онлайн Нажмите здесь!
https://y-xaxa.com/567-zaglavnymi-bukvami.html - https://y-xaxa.com/567-zaglavnymi-bukvami.html
https://y-xaxa.com/1525-lovi-volnu-stihija-s-harakterom.html - https://y-xaxa.com/1525-lovi-volnu-stihija-s-harakterom.html
https://y-xaxa.com/2656-mira-devushka-v-poezde.html - https://y-xaxa.com/2656-mira-devushka-v-poezde.html


Киноленты и телесериалы для iPhone, iPad и Android онлайн
К фортуне наших клиентом, наш кинотеатр дает осматривать уважаемые кинофильмы и сериалы сверху подвижных установках - напрямик со домашнего смартфона либо планшета подо правлением iPhone, iPad иначе говоря Android, находясь в какой угодно концу вселенной! И положительно немедленно ты да я готовы предложить тебе ухватиться цельными просторными потенциалами интернет-сайта и перевалить к сеансу интернет просмотра превосходнейших зрелищ в хорошем угоду кому) глаз в HD свойстве. Вожделеем тебе почерпнуть поток удовольствий от самого глобального и знаменитого варианта искусства!

bitcoin

(Davidrib, 31. 7. 2022 17:01)

https://gongju-digitage.co.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=18007

conradfirearms

(PhillipDuh, 31. 7. 2022 16:13)

https://conradfirearms.com/

토토사이트

(AnthonyGes, 31. 7. 2022 15:31)
https://seoauditreview.com/domain/saseolsite.com

Test, just a test

(XRumerTest, 31. 7. 2022 9:36)

Hello. And Bye.

폰테크

(Leonardatots, 31. 7. 2022 8:04)


비대면폰테크 전국폰테크 폰테크신규개통 아이폰신규개통 서울폰테크 인천폰테크 부천폰테크 폰테크매장 구로구폰테크
천안폰테크 대구폰테크 제주폰테크 전남폰테크 경기폰테크 경북폰테크 경남폰테크 광주폰테크 폰테크출장 당일폰테크
대전폰테크 강원폰테크 전북폰테크 충남폰테크 부산폰테크 울산폰테크 충북폰테크 세종폰테크 구리폰테크 아이폰폰테크
춘천폰테크 원주폰테크 강릉폰테크 충주폰테크 제천폰테크 청주폰테크 아산폰테크 서산폰테크 안양폰테크 안산폰테크
전주폰테크 군산폰테크 익산폰테크 목포폰테크 여수폰테크 순천폰테크 포항폰테크 경주폰테크 광명폰테크 시흥폰테크
안동폰테크 구미폰테크 경산폰테크 진주폰테크 통영폰테크 거제폰테크 창원폰테크 수원폰테크 성남폰테크 서귀포폰테크

agen togel

(Phillipjal, 31. 7. 2022 4:06)
https://sholokhov.org/

thu mua laptop cũ

(BruceUsece, 30. 7. 2022 20:49)

https://thumualaptop.vn/thu-mua-laptop-cu/


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70

následující »